Young Adult

28.07.2017 07:16

YOUNG ADULT neboli literatura pro mladé čtenáře, je žánr, který je určen pro věkovou kategorii 12 až 17 let. Odlišnost těchto děl od ostatní beletrie je způsobena především volbou hlavní postavy, kterou nebývají děti ani dospělí, ale právě dospívající jedinci. Schopnosti a uvažování hlavního hrdiny jsou proto přizpůsobeny této věkové kategorii. I tento literární žánr lze dělit do několika kategorií:

 

YOUNG FANTASY

V těchto dílech vystupují hlavní hrdinové, kteří bojují ve světě fantastických postav, jako jsou draci nebo čarodějové, a ve svém románovém příběhu procházejí určitou transformací /Město z kostí, Serafina, Drakie../.

YOUNG PARANORMAL

Část tohoto žánru není třeba ani představovat, neboť některé příběhy jsou již zfilmované. Velmi častým námětem je obyčejný život mladých lidí, např. studentů, kteří žijí ve světě upírů či vlkodlaků /Proměna, Pokrevní pouto, Upíří deníky.../.

YOUNG ROMANCE

Tento žánr se motivem příliš neliší od běžných knih s romantickou zápletkou. Na rozdíl od předchozích kategorií se zde nevyskytují nadpřirozené bytosti, ale vše se odehrává v reálném světě /Polibek pro Annu, Bez naděje, Jen pro jeden den.../.

YOUNG SCIENCE FICTION

Knihy z tohoto žánru nás zavedou do světa nejrůznějších kyborgů a lidí z jiných planet. Děj je většinou zasazen do budoucnosti a hlavní hrdinové bojují za záchranu planety či města, ve kterém žijí, nebo se snaží uspět ve speciálnch druzích společnosti /Prvních 100, Divergence, Virus.../.